Titulka   >  ŽIVOT V OBCI   >  Organizácie
publikované: 15.07.2015 08:33  //  aktualizácia: 24.03.2021 09:48  //  zobrazené: 4929

Matica slovenská

Obec Močenok môže byť právom hrdá na skutočnosť, že jednou z osobností, ktoré stáli pri zrode národnej inštitúcie Slovákov – Matice slovenskej, bol aj močenský farár Jozef Ščasný. Keď národovci v neľahkých podmienkach po revolučných udalostiach Maticu 4. augusta 1863 v Turčianskom Svätom Martine zakladali, bol pri tom, zastupujúc predstaviteľov národného života z vtedajšej Nitrianskej župy.


Jozef Ščasný pôsobil ako kňaz v Močenku v rokoch 1850 – 1868, preto možno predpokladať nielen to, že medzi obyvateľmi obce našlo odozvu jeho národnobuditeľské pôsobenie, ale aj to, že medzi nimi boli priami podporovatelia (možno i členovia) Matice slovenskej. Pravda, ide o hypotetickú domnienku (ktorá má svoju logiku), lebo konkrétne fakty o členstve farníkov v tejto inštitúcii sa nezachovali.
K pokusu vytvoriť v obci miestny odbor Matice slovenskej došlo pravdepodobne po prvý raz až v čase istého politického uvoľnenia v roku 1968, a to zásluhou miestneho učiteľa Ľudovíta Suchého. Žiaľ, táto kapitola mala krátke trvanie, plány v dôsledku tzv. normalizačnej politike po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do Československa stroskotali.

Skutočné vzkriesenie činnosti Matice slovenskej v Močenku sa udialo 22. júla 1990, keď sa za účasti 54 občanov konalo prvé stretnutie jej miestnych členov. Za predsedu bol zvolený Milan Malárik. V roku 1992 sa oficiálne sformoval Miestny odbor MS v Močenku. Jeho predsedníčkou sa stala Mgr. Jolana Lenčéšová.

Močenskí matičiari sa podieľajú na príprave viacerých kultúrnych podujatí v obci. Už tradične organizujú napr. Diskotéky pre starších a v spolupráci s s Dychovou hudbou Močenčanka Silvestrovské zábavy, pripravujú besedy, vzdelávacie podujatia a oslavy rôznych výročí. V nemalej miere pomáhajú pri organizovaní Gorazdovho Močenka.

 

 

DISKUSIA

Pred pridaním komentára je potrebné sa prihlásiť !

Zatiaľ bez komentárov. Pridajte prvý komentár.

UPOZORNENIE!

Poskytujeme Vám možnosť komentára, pričom si vyhradzujeme právo redakčne upraviť a uverejniť ktorýkoľvek z tu publikovaných diskusných príspevkov. Diskusné príspevky obsahujúce vulgarizmy, rasové narážky a iné spoločensky, morálne a eticky neprípustné skutočnosti má právo administrátor vymazať. Pokiaľ narazíte na takéto príspevky odošlite ich formulárom "nahlásiť príspevok" ktorý je automaticky vygenerovaný ku každému príspevku, alebo kontaktujte administrátora.ŽIVOT V OBCI

ÚRADNÁ TABUĽA

Fotogalérie

Vianočné trhy 2022

Vianočné trhy 2022

1764

NOVINKY E-MAILOM

nové informácie, čo sa pripravuje, čo sa udialo na Váš e-mail, prihláste sa už dnes!

Scroll to Top