Titulka   >  Pamiatky
publikované: 16.05.2022 14:04  //  aktualizácia: 16.05.2022 14:19  //  zobrazené: 4556

Socha sv. Jána Nepomuckého

Sv. Ján Nepomucký

* okolo 1345 Pomuk pri Plzni, dnes Nepomuk

† 20. marec 1393 Praha

Atribúty: na moste, prst na ústach, kríž

Patrón: Čiech, spovedníkov, kňazov, námorníkov, pltníkov, mlynárov; ochranca pred potopou a chorobami jazyka

Sv. Ján je mučeníkom spovedného tajomstva. Údajne sa ho mal kráľ vypytovať na hriechy svojej manželky Žofie, ktorá bola veľmi nábožná. Spovedať sa chodila práve k Jánovi. Kráľ ju podozrieval z nevery, pretože sám sa tejto neresti dopúšťal. Keďže však Ján nič nevyzradil, mučil ho a dal nakoniec zabiť. Túto tradíciu potvrdzuje aj fakt, že jazyk sv. Jána Nepomuckého sa zachoval neporušený. Za svätého bol Ján vyhlásený v roku 1729.


Socha svätého Jána Nepomuckého stála v Močenku pred reštaurovaním na novodobom betónovom podstavci s hlavicou, v predzáhradke rodinného domu. 
Socha je vysekaná z tufovej horniny sopečného pôvodu. Hlavica je sekundárne použitá z iného neznámeho diela a je vysekaná z litavského vápenca. 
Socha spolu s hlavicou bola počas reštaurovania v roku 2022 očistená od nevhodných sekundárnych novodobých náterov a cementovo-vápenných tmelov. Kamenná hmota oboch sochárskych prvkov bola vákuovo petrifikovaná pomocou organokremičitanov. Chýbajúce miesta na diele sa tmelili vápenným tmelom miešaným s minerálnym lepidlom. Na záver sa na dielo aplikovala ochranná lazúra. Pôvodná kovová poškodená svätožiara svätca bola nahradená novou, ktorej konštrukcia bola vykutá z nehrdzavejúcej ocele a hviezdičky sa vyrobili z medeného plechu a pozlátili.  Súčasťou reštaurovania bola aj výroba nového podstavca z umelého kameňa, podľa vopred schváleného návrhu, ktorý vychádzal z historickej analógie.

DISKUSIA

Pred pridaním komentára je potrebné sa prihlásiť !

Zatiaľ bez komentárov. Pridajte prvý komentár.

UPOZORNENIE!

Poskytujeme Vám možnosť komentára, pričom si vyhradzujeme právo redakčne upraviť a uverejniť ktorýkoľvek z tu publikovaných diskusných príspevkov. Diskusné príspevky obsahujúce vulgarizmy, rasové narážky a iné spoločensky, morálne a eticky neprípustné skutočnosti má právo administrátor vymazať. Pokiaľ narazíte na takéto príspevky odošlite ich formulárom "nahlásiť príspevok" ktorý je automaticky vygenerovaný ku každému príspevku, alebo kontaktujte administrátora.

NOVINKY E-MAILOM

nové informácie, čo sa pripravuje, čo sa udialo na Váš e-mail, prihláste sa už dnes!

Scroll to Top